Kategoriler
Genel

2024 İNGİLİZCE YAZ OKULU

SUMMER NO:8

2024 Yılı Temmuz ve Ağustos aylarında sekizincisini gerçekleştirecek olduğumuz İngilizce yaz okulumuz 9 haftayı kapsamaktadır. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik haftalık olarak hazırladığımız program İngilizce konuşma-oyun-drama ağırlıklı olup ilk hedefimiz öğrencilerimizin kursa geldiğini düşünmemesi sonrasında da farkında olmadan yabancı dil edinimini gerçekleştirebilmektir. Dile karşı ilgilerini artırarak bunun bir ders olmadığını uygulamalarla, videolarla, arkadaş edinerek, şarkı dinleyerek, seyahat ederek -mümkünse- İngilizceyi hayatımıza aldığımızda daha çok anlamaya ve konuşmaya başlayacağımızı görmelerini sağlamaktır. Bu alışkanlığı çocuklarımıza sağlatabilmektir asıl hedefimiz.

Öğrencilerimiz dokuz hafta boyunca devam edebilecekleri gibi Bursa’da bulundukça da katılım sağlayabilirler. Her gelişlerinde yeni bir şey öğreneceklerdir.

Detayli bilgi için lütfen iletişime geçiniz:

0 541 246 04 64

Kategoriler
Genel

Sağlık Çalışanlarına Özel Almanca Kursu Başlıyor

Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya‘da da giderek artan yaşlı nüfus sebebiyle birçok alanda iş gücü ihtiyacı artmakla birlikte sağlık alanındaki bu ihtiyaç yadsınamaz hale gelmiştir. Doktor, hemşire, hasta bakıcı ya da evde bakım personelleri tarafından birçok ülkeden yapılan başvurular titizlikle değerlendirilmekte ve şartlar karşılandığı taktirde kabul almaktadır. Türkiye’den yapılan başvurular ise gerek tarihsel ortak geçmişimiz, orada yaşayan 3 milyon civarındaki Türk vatandaşının varlığı gerekse ticari ilişkilerimizin ileri olması sebepleriyle her zaman önceliklidir. Önceki yıllarda karşılanması daha zor olan şartlar bulunmaktayken son yıllarda bunlar iş gücü eksikliği sebebiyle birçok sektörün küçülme, önlem alınmadığı taktirdeyse tamamen ortadan kalkması tehlikesiyle karşı karşıya kalması sebebiyle daha kolay hale getirilmiştir. Bahsi geçen şartlardan biri de elbette Almanca yeterliliğidir. Sağlık personelinde aranan yeterlilik seviyesi A2-B2 arasında değişkenlik göstermektedir.

KLC Education Co.Ltd. eğitim alanındaki 20 yıllık deneyimiyle yenilikçi yaklaşımını harmanlayarak oluşturduğu “Sağlık Çalışanlarına Özel Almanca Kursu” ilk programı:

11 Kasım-06 Ocak tarih aralığında

A1.1 seviyesinde

5-6 gruplar içinde

Cumartesi-Pazar günleri/3 er saat

Toplam 8 hafta-48 saat olarak oluşturulmuştur.

Kur sonunda kur bitirme sınavı yapılarak başarı sağlayanlar sertifika alacaklardır.

Grup çalışmasına ayak uyduramayacak olan sağlık çalışanlarımıza her zaman, kendi programlarına uygun şekilde birebir, yüz yüze, online ya da hibrit çalışma programı düzenlenmektedir.

Siz de kariyerinizde bambaşka bir sayfa açma niyetindeyseniz, doğru adrestesiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Kategoriler
Genel

İngilizce Öğrenmede İngilizce Kursu’nun Payı

İngilizce öğrenirken yaptığımız en büyük hatalardan biri haftanın belli günleri belli saatler gittiğimiz kursumuzun bizim dil öğrenme sorunumuzu çözeceği inancıdır. Evet kurs merkezlerinde Avrupa dil portfolyosuna uygun yabancı dil eğitimleri gerçekleştirilir. A1-A2 B1-B2 C1-C2 seviyelerinde eğitimler düzenlenir ve eğitmenlerimiz sınıf içinde bizlerin dört becerisini (okuma-yazma-dinleme-konuşma) geliştirmeye çalışırlar, sınıf bir nevi simülasyon ortamıdır ama günde 24 saatten 168 saatlik haftada İngilizce’ye ayrılmış 6 saat bu dili öğrenmemize ne kadar katkı sağlayabilir?

İngilizce, dünyada konuşulan 7000 in üzerinde olduğu düşünülen tüm diller ve tüm bilim alanları bir okyanus gibidir. Bilgimiz arttıkça aslında ne kadar az bildiğimizin farkına varırız dolayısıyla ortalama 450 saatte (1,5 yıllık bir süre diyebiliriz) tüm seviyeleri bitirdiğimizde işin önemli bir kısmını halletmiş de olsak, bu kesinlikle o dili bitirdiğimiz anlamına gelmiyor. Pek iyi ne yaparsak bu işin üstesinden gelebiliriz?

Cevap kendimizi İngilizce’ye maruz bırakmaktır. Doğal ortamımız bizi ikinci bir dil öğrenmede her zaman desteklemese de biz bu işi kafaya taktıysak içsel motivasyonumuz yüksek demektir bu da işin %50 sini hallettiğimiz anlamına gelir. Diğer %50 lik kısımda ise bu dili hayatımıza entegre etmek kalır. Sorumluluklarımız fazla olabilir ve İngilizce çalışmak için zaman bulmakta zorlanıyor olabiliriz. Bu durumda hepimiz kendimiz için kendi yeteneklerimize uygun, pratik çözümler üretmeliyiz. Kimimizin müzik kulağı gelişmiştir, duyduğunu unutmaz. Bu durumda işe gidiş geliş saatlerimizi -özellikle kendi seviyemizde dinlemeler yaparak- fırsata çevirebiliriz. Kimimiz yazmayı sever, yazarak öğrenir. Bu gruba tavsiyemiz günlük tutmak ya da çeşitli platformlardan dil alışverişi yapabileceğimiz, yazışabileceğimiz yabancı arkadaşlar edinmek olabilir. Görsel hafızası güçlü olanlar alt yazılı diziler izleyebilirler. Televizyon izlemeyenimiz, müzik dinlemeyenimiz, arkadaşlarıyla sosyalleşmeyenimiz ya da sosyal medyada vakit geçirmeyenimiz yoktur herhalde. İşte tüm bu aktivitelerimizi İngilizce olarak yapabileceğimiz hale dönüştürürsek bu işi çözmüş oluruz.

KLC Education Co. Ltd. olarak Bursa Nilüfer’de gerçekleştirdiğimiz yüz yüze, kişiye özel hazırlanmış İngilizce kurslarıyla, ayrıca İstanbul, UK ve Ürdün’de bulunan şubelerimiz aracılığıyla da daha büyük çevrelerde ulaştığımız öğrencilerimize online olarak her türlü yabancı dil, yurt dışı eğitim ve kariyer danışmanlığı konularında kendilerine koçluk yaparak ardından kendilerini yurt dışındaki dil okullarına ve üniversitelere yerleştirerek onlara sadece dil eğitimi vermekle kalmayıp aynı zamanda uygun bir kariyer planlamasıyla hayatlarının en önemli kararlarından olan meslek edinme konusunda kendilerine elimizden gelen desteği sunmaktayız.

Kategoriler
Genel

2023-2024 İlkokul Ortaokul İngilizce Programı

Yeni dönemde özellikle devlet okulu öğrencilerimizin İngilizce’lerini geliştirmeye yönelik olarak hazırladığımız “Cambridge İngilizcesi” programımız 23 Eylül 2023 Cumartesi günü başlayacak olup toplamda 180 saat dersi 30 hafta içerisinde tamamlanacaktır. İlkokul-Ortaokul İngilizcesi programımız öğrencilerin seviyelerinin belirlenmesinin ardından, Türk ve yabancı eğitmenler eşliğinde hafta sonu ya da hafta içi okul sonrası belirlenen gün ve saatlerde gerçekleştirilecektir. 2013 yılından bu yana yedincisini gerçekleştirdiğimiz bu programımızdaki temel hedefimiz tüm öğrencilerimizin gelişimlerine katkıda bulunabilmek ve onlara fırsat eşitliği sağlayabilmektir. Cambridge İngilizce eğitim setleri kullanılarak öğrencilerimize kolej öğrencilerinin aldıkları İngilizce eğitimi sunulmaya çalışılmaktadır.

Kategoriler
Genel

İNGİLİZCE YAZ OKULU NO:5

KLC’de bu yaz çocukları yine eğlenceli ve destekleyici dopdolu bir program bekliyor…Beşevler ve Mudanya’da iki ayrı program şeklinde düzenlenen programda:

Beşevler’de Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri, saat 10.00-15.30 arası, aktivite bazli İngilizce+Tenis ve Matematik

Mudanya’da ise Salı-Perşembe günleri 10.00-17.00 arası (sabah ilköğretim grubu-öğleden sonra ise ortaöğretim grubu) yine aktivite bazlı İngilizce ve matematik dersleri yer almaktadır. Ayrıca lise öğrencileri için de kendi yaş gruplarında İngilizce ve diğer dillerde programlar düzenlenmektedir.

Yaz okulu programının yanısıra, isteğe bağlı olarak Almanca, İtalyanca, Fransızca, Çince, Arapça, Türkçe dillerinde de her yaş grubuna eğitim verilmektedir.

Öğrencilerimiz velileri gelene kadar kurs merkezinde öğretmenlerin gözetiminde ödev yaparak ya da kitap okuyarak bulunabilmektedirler.

Kategoriler
Genel

Arapça Kursu Bursa Nilüfer

İngilizce’den sonra dünyada en fazla ülke tarafından (60 ülke) yaklaşık 1 milyar kişinin kullandığı Arapça aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin de resmi dillerinden biri olup, kullanıldığı coğrafya, tarihçesi, ekonomik gerekçelerin merkezini oluşturması ve milyonlarca müslümanın kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim dili olması itibariyle merkezimizde ana dili Arapça olan eğitmenler önderliğinde kısa sürede konuşmaya yönelik Arapça kursu çalışmaları, okul destek programları, ya da YKS Arapça hazırlık, açıköğretim sınavlarına hazırlık, DGS Sınav Hazırlık, YDS Sınav Hazırlık şeklinde kurumumuzda sürdürülmektedir.

Kategoriler
Genel

The world’s languages

By Rick Noack and Lazaro Gamio April 23, 2015 

These seven maps and charts, visualized by The Washington Post, will help you understand how diverse other parts of the world are in terms of languages.

1. Some continents have more languages than others

Not all continents are equally diverse in the number of spoken languages. Whereas Asia leads the statistics with 2,301 languages, Africa follows closely with 2,138.

There are about 1,300 languages in the Pacific, and 1,064 in South and North America. Europe, despite its many nation-states, is at the bottom of the pack with just 286.

2. These are some of the languages with the most native speakers

Chinese has more native speakers than any other language, followed by Hindi and Urdu, which have the same linguistic origins in northern India. English comes next with 527 million native speakers. Arabic is used by nearly 100 million more native speakers than Spanish.

The numbers are fascinating because they reflect the fact that two-thirds of the world’s population share only 12 native languages. Those numbers were recently published by the University of Düsseldorf’s Ulrich Ammon, who conducted a 15-year-long study.

His numbers are surprising, compared with the ones featured in the CIA’s Factbook. According to the CIA, Spanish is spoken by 4.85 percent of the world’s population and its use is even more widespread than English, which is spoken by 4.83 percent. However, the CIA numbers include only first native languages. Many people are bilingual, and whereas Spanish might be their first native language, English could be their second one. Ammon counts both first and second native language speakers.

The number for Portuguese is smaller than other sources suggest because not all Brazilians are native speakers. Some might also be surprised that Korean or Punjabi do not show up on the list: Indeed, both are nearly as widely spoken as Italian.

3. This map shows the countries with the most and least diversity of languages 

As our visualization of Greenberg’s diversity index shows, the United States is not as linguistically diverse as many other nations.

If you randomly select two people in Cameroon, for instance, there is a 97 percent likelihood that they will have different mother tongues. In the United States, there is only a 33 percent likelihood that this is going to happen. You can click on the various countries shown in the map above to find out how the United States compares with other countries.

4. Many popular languages are spoken in more than just one country

The reason why English, French and Spanish are among the world’s most widespread languages has its roots in the imperial past of the nations where they originate.

Number of countries in which this language is spoken

5. English is widely used as an official language

However, whether a country has English as its official language says little about how its citizens really communicate with one another. In some of the nations highlighted above, only a tiny minority learned English as a native language.

6. Nevertheless, most languages are spoken only by a handful of people. That’s why about half of the world’s languages will disappear by the end of the century

About 3 percent of the world’s population accounts for 96 percent of all languages spoken today. Out of all languages in the world, 2,000 have fewer than 1,000 native speakers.

Hence, according to UNESCO estimates, which we visualized in the map above, about half of the world’s spoken languages will disappear by the end of the century. You can click on the map to enlarge it.

Linguistic extinction will hit some countries and regions harder than others. In the United States, endangered languages are primarily located along the West coast, as well as in reservations of indigenous people in the Midwest.

Globally,the Amazon rain forest, sub-Saharan Africa, Oceania, Australia and Southeast Asia are about to lose the most languages.

Kategoriler
Genel

Neden Dil Öğretiyoruz?

 • İkinci bir dile sahipsen ikinci bir ruhun var demektir (Charlemagne)
 • Dil düşünce şeklimizi etkiliyor
 • Ülke kültürünü öğrenmek istiyorsak dilini öğrenmeliyiz
 • Birçok görevi aynı anda yapabildiğinizi gösterir
 • Eğlencelidir
 • Yeni kelimeler ezberlemek, gramer yapılarını çözmeye çalışmak sürekli olarak beyninizi çalıştırmanızı, daha dikkatli olmanızı, hafızanızı geliştirmenizi ve erken bunama gibi risklerden uzak kalmanıza yarayacak olumlu etkilere sahiptir.
 • Üçüncü bir dili daha kolay öğrenirsiniz
 • Aynı zamanda yaratıcılığınızı artıracak, hafızanızı güçlendirecek ve dünyaya olan bakış açınızı değiştirecek, açık görüşlü ve anlayışlı bir bireye dönüşeceğiniz becerilere sahip olmanıza yarayacaktır.
Kategoriler
Genel

Neden Arapça?

Bugün ikinci bir dil öğrenme gerekliliği için bir dizi gerekçe sıralanabilir. Başka bir dil ve kültürü öğrenmek, ilk olarak kariyerinizi zenginleştirecek, ufkunuzu genişletecek ve hayatınıza zenginlik katacaktır. Kültürler arası ilişkileri geliştirecek, başka dünyaları anlayabilecek ve üretken düşünme kabiliyetiniz artacaktır. Kelime hazneniz genişleyeceği için, kendi dilinizi yeni alanlarda kullanma beceriniz de artacaktır. Yurtdışı seyahatlerinizde kendinizi idare edebilmeniz, eğitim imkanlarınızı arttırmak, iş bulma şansınızı ve maaş miktarınızı artırmak için…. gibi gereklilikler de bu gerekçelerin arasında sayılabilir. Ama daha da önemlisi, yaşadığımız dünyayı ve dünyayı paylaştığımız insanları kendi dilinde daha iyi anlamak ve yorumlamak için olsa gerek..

Arapça 22 Orta Doğu ülkesinde 200 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulan bir dildir. Ayrıca 24 Arap olmayan Müslüman ülkede 1 milyara yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir. Kullanıldığı coğrafya itibariyle, dünya tarihinin, kültürel birikiminin ve ekonomi gerçeklerinin temel merkezlerini oluşturur. Antik arkeoloji ve Mısır’daki piramitler, sfenksler gibi tarihi eserler ve Arapça’nın edebi yoğunluğu, Arapça öğreniminin önemini artıran öğelerdir. Uluslararası ticaret, politika bilimi, uluslararası hukuk ve kültür tarihi öğrencileri, uzmanları ve meraklıları için Arapça öğrenmek çok şey kazandırabilir. Petrol üretimi ve petrokimya endüstrileri sebebiyle dünyanın ilgisi birçok Arap ülkesinin ekonomileri üzerindedir… gibi bazı dünya gerçekleri sebepler arasında sıralanabilir.

Arapça dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin akademik çalışmalarının yanı sıra, AÖF İlahiyat Önlisans öğrencileri ve YDS Arapça sınavına girecek tüm adaylar için zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Arapça ayrıca, tüm dünyada milyonlarca Müslüman’ın kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim’in dilidir. Arapça dilini bilmek dini eğitimle ilgilenen herkese ciddi bir katkı sağlamakta, tefsir, hadis ve fıkıh alanlarında mutlak başarıyı getirmektedir.

Aslen Arap yarımadasına özgün bir dil olmakla beraber 7. yüzyıldan itibaren İslamiyet‘in yayılmasıyla çok geniş bir coğrafyaya yayılmış, İslâm dininin kültürel baskınlığı ile birlikte zaman içinde ön Asya, Mısır ve Kuzey Afrika’nın yerel dillerine baskın gelmiş ve bu bölgelerin de dili haline gelmiştir.

Ayrıca, Arapça Kur’an’ın dilidir. Allahu Teala şöyle buyurmuştur:

أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَّعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ“Muhakkak ki Biz, O’nu Arapça Kur’ân olarak indirdik. Böylece siz akıl edersiniz.” (Yusuf 2)

           Arapça Sünnet’in dilidir. Rasulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem Arapların en fasihidir.                             

        Evrensel hükümlerinin kendileri için de bağlayıcı olması nedeni ile Müslüman olan her millet, Kur’an’ı anlamak için onun dilini öğrenmeye büyük önem vermiştir.

 Türk milleti de, asırlar boyu Kur’an diline aynı özeni göstermiş; onu anlamak için Arapça’yı uzun asırlar boyunca medreselerde okutmakla yetinmemiş; yazdığı dinî eserleri de bu dille yazmayı tercih etmiştir. Böylece Arapça bir bilim dili hâline gelmiştir. Bu bakımdan, tarihte olduğu gibi, günümüzde de İslâmî ilimler alanında  tahsil yapan insanların, bu dile aynı özeni göstermeleri gerekir. Zira, Kur’an-ı Kerim’i doğru olarak  anlayabilmek için  Arapça bilmenin zorunluluğu inkâr edilemez bir gerçektir.

Bundan dolayı, hâlisane bir niyetle, Kur’an’ı ve onunla ilgili bilimleri anlamak için bu dili öğrenen bir inanan, nafile ibadet yapmaktan daha fazla sevap kazanır.

Saygılarımla

Yrd. Doç. Ramazan Bezci

Uludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi

Kategoriler
Genel

İkinci Yabancı Dil Seçerken..

 • Dünyanın %14’ü (1.390.000.000 kişi) ÇİNCE konuşmaktadır.
 • İSPANYOLCA 21 ülkenin resmi dilidir.
 • Dünyada en çok bilimsel makalenin yayımlandığı dil ALMANCAdır. AB’nin en büyük ekonomisine sahip ülkedir.
 • 22.402.200 kilometre karelik yüzölçümünde RUSÇA konuşulmaktadır.
 • FRANSIZCA 200 milyon kişinin anadilidir.
 • 22 Orta Doğu ülkesinde ve ayrıca halkı Arap olmayan 24 ülkede olmak üzere toplam yaklaşık 1 milyar kişi tarafından ARAPÇA kullanılmaktadır.
 • İTALYANCA Türkiye’nin ticari hacminin en gelişkin olduğu ilk 10 ülke arasında yer alan İTALYA’nın dilidir.